LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 114
  • /
  • Tunus - İngiltere
  • /
  • KG Yok
  • /
  • 1.45

İngiltere tarihinin en gösterişten uzak kadrosuyla Rusya’ya katılıyor. Elemelerde sadece 3 gol yemeleri dikkat çekiciydi ancak onların da grubu gayet kolaydı. Yaklaşık 2 yıldır kolay kolay maç kaybetmiyorlar. Bu sefer daha genç ve ümit dolu bir kadroyla mücadele edecekler. Turnuva’nın en genç kadrosu sıralamasında Nijerya’nın ardından 2. sıradalar. Eleme maçları sona erdiğinde de bu genç kadronun tecrübe açığını görebilmek adına Brezilya, Hollanda, Almanya ve İtalya ile hazırlık maçı yaptılar ama bu 4 maçın hiçbirinde yenilmediler. Bu sefer turnuvaya tamamı kendi liglerinde oynayan oyunculardan katılıyorlar.

Turnuva boyunca İngiltere’den 3’lü savunma görmemiz muhtemel. Özellikle Tunus gibi hücum gücü kısıtlı bir takıma karşı Gareth Southgate hemen 3’lü savunmasını deneyecektir. Turnuva boyunca atakların çoğunu kanatlara yayacaklardır, hazırlık sürecinde uzun toplarlarla adam kaçırmakla birlikte en çok bu oyunu oturtmaya çalıştılar. Lingard, Harry Kane, Sterling ve Dele Alli gibi isimlerle gruptan rahat çıkarlar. Elemelerde savunmada sıkıntı yaşamadıklarını gösterdiler. Tunus karşısında da gol yemelerini beklemiyorum.

Tunus ise hazırlık sürecine uygun bir rakip olan İran maçıyla başladı ve 1-0 kazandı. Ardından Kosta Rika maçını da 1-0 kazanırken daha güçlü bir rakip olan Portekiz karşısında kendilerini sınadılar ve sahadan 2-2’lik skorla ayrıldılar. Genel olarak Arap ve Orta Doğu liglerinde top koşturan oyunculardan kurulu kısıtlı bir kadroları var. Forvette ise Fransa’nın Nice, Dijon, Montpellier, Troyes gibi takımlarında top koşturan oyunculara sahipler. 

Teknik direktör Nabil Maaloul hazırlık süresi boyunca takımı en çok kontralara çalıştırdı. Orta alanda baskı kurup topu kapar kapmaz en kısa sürede rakip kaleye gitmeye çalıştılar. Onlar da İngiltere ve Belçika maçlarında Panama gibi savunmaya çekilip kendilerine hedef olarak Panama maçını koyacaklar. Panama ile grubun son maçında karşılaşacak olmaları da onlar adına büyük şanssızlık. 

İngiltere 3’lü savunma ile sahada yer alması beklenirken Tunus da orta alanda kuracağı baskı sonucunda kontralarla gol kovalayacak. İngiltere orta sahası buna kolay kolay izin vermez, genel olarak İngilizler’in kontrolünde bir mücadele izleriz. 3’lü savunma hazırlık maçlarında başarılıydı, Tunus karşısında da İngiltere savunması bir adım önde.

Bahadır Çevik

11.06.2018
  • PAYLAŞ