LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 101
  • /
  • Rusya - S. Arabistan
  • /
  • IY 0
  • /
  • 2.15

Ev sahibi Rusya turnuvalarda sık rastladığımız, katılmakta sorun yaşamayan bir ülke ancak belli bir başarı elde edemiyorlar. Euro 2016’da çok kötü bir grup aşamasından geçmişler, Slovakya ve Galler’e yenilerek gruba veda etmişlerdi. Turnuvaya hazırlık sürecinde ise Belçika, Fransa, Güney Kore, Arjantin, Gana, Kosta Rika, İspanya ve Brezilya gibi farklı kıtalardan güçlü takımlarla karşı karşıya geldiler ve kötü bir hazırlık dönemi geçirdiler. 

Ancak Dünya Kupası yaklaştıkça Rusya’dan önemli sakatlık haberleri gelmeye ve ideal kadro dağılmaya başladı. Teknik direktör Cherchesov’un en güvendiği set olan Dzhikiya-Vasin-Kudryashov üçlü stoper hattından Vasin ve Kudryashov sakatlanarak çıkmak zorunda kaldı. Gol yollarının en etkili isimlerinden biri olması beklenen Kokorin de Zenit-Leipzig maçında sakatlanınca Cherchesov önemli bölgelerden sistemini üzerine kurduğu önemli isimleri kaybetmiş oldu. Bu eksiklerden birinin yerine şimdi Süper Lig’de bile tutunamayan Fenerbahçeli Roman Neustaedter geldi. Yavaş oyunculardan oluşan 3’lü savunma ile turnuvada yer alması beklenen Rusya belki S. Arabistan maçını atlatır ama gerisini zor getirebilir. Mısır karşısında dahi zorlanacaklarını düşünüyorum. Arjantin maçında savunmanın arkasına kaçırdıkları topların haddi hesabı yoktu.

S. Arabistan ise turnuvada da yer alan Avustralya’yı eleme sürecinde geride bıraktı. Japonya’ya kadar tüm maçlarını kazandı ve sadece son maçta Japonya’ya yenilerek Japonya’dan 1 puan eksikle Dünya Kupası’na katıldı. Tecrübe eksikliği var, kadro kalitesi turnuvanın çok aşağısında, hedefleri yok ama kaybedecekleri bir şey de yok. Gollü maçlar çıkartabilirler. Çok gol de yiyebilirler, 4-3-3’lük sistemleriyle beklenmeyen bir anda gol de bulabilirler. Grubu son sırada bitirmeleri sürpriz olmaz ama turnuvanın ilk maçında ilk 45 dakikada dayanırlar.

Dünya Kupası yeni başlamış, tüm gözler üzerinizde… İlk dakikalarda kimse riske girmez, sakin oynayıp birbirlerini tartarlar. İlk 45 dakika nasıl geçti anlaşılmaz bile. Verilen 2.15 oran fırsat niteliğinde. Dünya Kupası’na kasaları katlayarak başlayabiliriz.

Bahadır Çevik

11.06.2018
  • PAYLAŞ