LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 169
  • /
  • Portekiz - Fransa
  • /
  • IY 0
  • /
  • 1.75

1 aydır devam eden Euro 2016'da 24 takımdan geriye sadece 2 takım kaldı. Bunlardan biri ev sahibi Fransa ve diğeri finale ulaşması sürpriz olarak değerlendirilen Portekiz.

Ev sahibi Fransa'dan başlamak gerekirse yarı finale gelene kadar onları çok zorlayacak bir takım karşılarına çıkmadı. Yarı finale kadar kadrodaki yıldız oyuncular ve ev sahibi olma avantajıyla birlikte rahat bir şekilde geldiler. Yarı finalde ise karşılarında birçok futbolseverin favorisi Almanya vardı. Onları da gayet doğru bir savunma stratejisiyle geride bırakmayı başararak finale ulaşmayı başardılar.

Almanya maçına kadar savunmasında sıkıntılar yaşayan Fransa o maçta doğruları buldu akılcı, kontrollü bir oyunla Almanya engelini geçmeyi başardı, ben Didier Deschamps'ın o maçtan bazı dersler çıkarıp bu maça da gayet kontrollü bir oyunla başlayacağını düşünüyorum. Portekiz'in de fırsat bulduğu zaman ne denli iyi kontraya çıkabildiğini biliyoruz bu yüzden Fransa'nın bu kadar değerli bir mücadelede bu riski alacağını sanmıyorum.

Portekiz turnuva öncesi pek kimsenin şans verdiği bir takım değildi gruplarda son maçlar öncesi elenme tehlikesi bile vardı ama takım içi konsantrasyon ve biraz da kura şansı onları finale kadar getirdi, finalde karşılarında ev sahibi Fransa olacak Ronaldo ve arkadaşları bu engeli de geçip kupaya uzanabilecekler mi her birlikte göreceğiz.

Portekiz için gruplardan çıktıktan sonraki önemli bir nokta savunma anlayışları. Savunma konusunda oldukça önemli bir yol aldıklarını düşünüyorum, orta sahayı kalabalık tutarak kaptıkları toplarla hızlı hücum arayışındalar sürekli ve bunu da büyük ölçüde başardıklarını söylemek oldukça doğru olur.

İki takım da bu kupayı kazanmayı oldukça çok istiyor, bir tarafta ev sahibi Fransa diğer yanda Ronaldo'lu Portekiz. Yukarıda da belirttiğim gibi bu maçın gidişatını savunma belirleyecek ben maçı kazanacak tarafın bunu 90 dakikada başaramayacağını düşünüyorum ama yine de ilk yarıda denge bozulmaz seçeneği daha cazip.

Mert Avaz

30.08.2016
  • PAYLAŞ