LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 469
  • /
  • Peru - Kolombiya
  • /
  • 2
  • /
  • 1.50

Peru, Haiti maçında iyi oynayan taraftı ama rakip 5’li savunma ile kapanınca açması çok zor oldu. Ekvador’un 10 net gol pozisyonuna girdiği, Brezilya’nın 7 gol attığı Haiti’yi çözemediler ve 1-0 ile yetindiler. Haiti o maç iyi savunma yaptı. Ekvador maçında özellikle 2. yarı maçın tüm kontrolünü Ekvador’a verdiler. 2-1 öndeyken 1 puana razı oldular. Brezilya maçını ise 1-0 kazanarak herkesi şaşırttılar ama Brezilya’nın gruptan çıkabilirse eğer zaten ilk maçta elenebileceğini yazmıştım. Kötü bir kadroyla turnuvaya geldiler ve Peru özellikle iyi bir savunma ile Brezilya’yı devirip gruptan çıktı.

Ancak Kolombiya bu saydığımız takımların hepsinden çok daha iyi bir performans sergiledi turnuvada. Haiti, Ekvador ve hatta Brezilya’yla bile kıyaslayamayız Kolombiya’yı. ABD maçında ev sahibine 2-3 pozisyon dışında 90 dakika boyunca geçit vermediler. Paraguay maçında da özellikle kanat oyuncularıyla rakip sahaya çok rahat ulaştılar. 6 puanla zirveyi garantiledikten sonra da Kosta Rika maçına rotasyonlu bir kadro ile çıkıp yenildiler ama bu yenilginin herhangi bir önemi yoktu. Bana kalırsa turnuvanın en iyi oyununu oynayan 2 takımdan biri de Kolombiya. Finale kadar uzanabilirler.

Peru savunmaya ağırlık verdiğinde ileri çıkmakta zorlanıyor. Haiti maçı da dahil olmak üzere ofansif olarak Peru’nun çok baskın olduğu bir maç izlemedik şu ana kadar. Güçlerini kıyaslayamayacağımız Haiti maçı da dengede geçti, Brezilya maçı da. Kolombiya’nın kadrosu da yıldızlar geçidi gibi. James Rodriguez, Bacca, Cuadrado, Ospina, Zapata, Sanchez, Murillo ve Meksika’da 38 maçta 22 gol atan Moreno gibi isimler sahadayken farklarını hissettiriyorlar. 

Peru’nun Farfan, Pizarro, Vargas, Zambrona, Advincula ve Ascues’i turnuvaya davet etmeyip yenilenme içerisine girmesi onları ofansif olarak beklediğim gibi olumsuz etkiledi. Bu kadar ismin bir anda kesilmesi Peru’nun kimliğini değiştirdi. Zor gol yiyen ama ileride de fazla üretken olmayan bir Peru gördük gruplarda. Peru henüz turnuva boyunca Kolombiya’nın oyun kurucuları ve gol ayakları kadar etkili isimlerle karşılaşmadı. Peru kapanacak olsa da Kolombiya bu düğümü çözer. 

Bahadır Çevik

30.08.2016
  • PAYLAŞ