LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 248
  • /
  • Haiti - Peru
  • /
  • KG Yok
  • /
  • 1.55

Grubun 2 zayıf takımı karşı karşıya geliyor. İkisi de Brezilya’yı yenemeyeceğinin farkında. Ekvador maçı ise bu maçı kazanan için büyük önem taşıyacak çünkü Ekvador’dan alınacak puan belki de bu maçı kazananın düşük bir ihtimal de olsa gruptan çıkmasını sağlayabilir. Bu yüzden hem Haiti hem de Peru için grubun en önemli maçı bu maç. Bir nevi kaybeden ilk maçtan havlu atacak.

Haiti’nin geçen sene Golden Cup’ta Honduras’ı yenmesi büyük sürpriz olmuştu. Dünya Kupası Elemeleri’nde kendilerinden de zayıf rakipler karşısında üstünlerdi. Panama, Jamaika, Kosta Rika gibi ekipleri yenemese de zorladılar, en fazla 1-0’lık skorla mağlup oldular. Bu 3 maçta da gol atamaması ise dikkatlerden kaçmadı. 

Peru ise daha kaliteli ekiplerle mücadele etti. Kolombiya, ABD, Brezilya, Uruguay, Paraguay, Şili gibi takımlarla oynarken özellikle 4-3’lük muhteşem Şili maçı unutulmazlardan biriydi. Bu takımlar zaten Güney Amerika’nın en güçlü takımları, Peru için turnuva boyunca daha güçlü takımlarla karşılaşıp da sahada beklemediği bir atmosfer olmayacak. Hazırlık maçlarında ise hem Trinidad Tobago hem de El Salvador karşısında Haiti’yi rahatlıkla mağlup edebilecek bir Peru vardı. Bu takımın 2011 ve 2015’te Copa America’yı 3. bitirdiğini de hatırlatmak lazım.

Ancak Peru için en dikkat çeken nokta Farfan gibi bir yıldızın kadroya alınmaması oldu. Sadece Farfan da değil, Falcao, Pizarro, Vargas, Advincula gibi yıldızlar da kadroya çağırılmadı. Bu isimler olmadan, yenilenme dönemindeki Peru’ya pek fazla güvenmemek gerekir.

2 ekibi, hazırlık performanslarını ve bu maçın öneminin altından kalkabilecek potansiyellerini karşılaştırdığımızda Peru bir adım daha öne çıkıyor. Fakat Haiti’nin savunma odaklı oyunu şu ana kadar başarılıydı. Son 1 yılda yaptıkları 12 maçın (CONCACAF, Dünya Kupası Elemeleri, hazırlık) hiç birinde 1’den fazla gol yemedi. Peruyla oynayacakları bu kritik mücadelede de düğüm kolay kolay çözülmez. Haiti’nin gol bulması da zor olur, bu yüzden KG yok da düşünülebilir. 

Peru galibiyetine verilen oran “1.35”. Turnuvanın ilk maçlarında verilen en düşük galibiyet oranı. Ancak KG Yok ve Alt (2,5) oranları “1.55”.  Galibiyet bahisi yerine gollere yönelmek oranı da yükseltiyor.

Bahadır Çevik

30.08.2016
  • PAYLAŞ