LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 113
  • /
  • Belçika - Panama
  • /
  • KG Yok
  • /
  • 1.25

Ben de güzel bir oranla Dünya Kupası keyfi sürmek isterdim ancak Belçika galibiyetine ülkemizde verilen oran tüm dünyadaki en düşük oran. Belçika müthiş bir eleme performansı gösterdi, gruplarda da Bosna, Cebelitarık, Estonya, Yunanistan, Kıbrıs gibi Avrupa’nın en kötü takımlarıyla oynadılar ve farklı galibiyetler aldılar. Ülke olarak “Altın Jenerasyon” döneminde olduklarını düşünüyorlar. Yani Belçika tarihinin en iyi kadrosuna sahip olduklarının farkındalar. Her mevkide bir yıldıza sahipler ama bu isimleri en verimli şekilde birlikte oynatacak sistemi hala bulamadılar. Yine de baktığımızda Kevin De Bruyne başta olmak üzere Avrupa’nın en formda hücum oyuncularına sahipler bu turnuvada. Savunma ayrı, orta saha ayrı yıldızlar geçidi.

Panama ise sanırım turnuvanın en zayıf ekibi. Tarihlerinde ilk kez Dünya Kupası’na katıldılar ve turnuvanın da en yaşlı takımlarından biri konumundalar. Bu hiç iyi bir özellik değil. Turnuvaya da ABD’nin dramatik bir şekilde son maçta grup sonuncucu Trinidad and Tobago’ya 2-1 yenilmesiyle ve Panama’nın da Kosta Rika maçındaki topu çizgiyi geçmediği halde gol kararı verilmesiyle katılma hakkı elde ettiler. Ülke olarak o kadar şaşırıp sevindiler ki ülke başkanı 11 Ekim’i resmi tatil ilan etti. Şimdi Rusya’da sudan çıkmış balığa dönecekler. 

Panama’nın hazırlık sürecine değinecek olursak ilk maçta İran’a 2-1 yenildiler. Ardından yine zayıf takımlarla oynadıkları maçlarda düşük skorlu mağlubiyetler alırken hep savunmayı ön plana çıkardılar. Sadece İsviçre maçında 6-0’lık bir hezimet yaşadılar. Gabriel Torres ve Anibal Godoy gibi 2 önemli oyuncuya sahipler. Fenerbahçe için Mehmet Topal ne ise Panama için de Anibal Godoy aynı öneme sahip. Gabriel Torres ise şu anda Şili liginde forma giyen ve zamanında Manchester United’ın da radarına takılan Panama’nın en önemli oyuncusu. 

Panama’nın hazırlık sürecindeki oyun yapısı Dünya Kupası için de prova niteliğindeydi. Zaman zaman 5-4-1’e de dönen Panama’yı bu maçta da grup boyunca da savunma ağırlıklı bir sistemle göreceğiz. Muhtemelen kontralarla gol bulmaya çalışacaklar. 

Panama’nın kapanması Belçika’nın tek kale oynamasına vesile olacak. Panama’nın gruptan çıkmak gibi bir beklentisi yok, teknik direktör Hernan Gomez de zaten keyif almaya geldiklerini açıkladı. Güçlerinin de farkındalar ama ilk maçtan da farklı bir mağlubiyet alıp maskara olmak istemezler. Takım halinde savunma yapacakları bir 90 dakika izlememiz muhtemel. Onların hedef maçı Tunus olacak. Belçika ilk yarıda gol bulursa handikap rahat gelir. Panama’nın bu sistemle gol bulması zor olacak. KG Yok bahisi de 1.05 gibi düşük bir oranı bir nebze yükseltmek isteyenler için bir alternatif.

Bahadır Çevik

11.06.2018
  • PAYLAŞ