LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 166
  • /
  • ABD - Kolombiya
  • /
  • Üst (2,5)
  • /
  • 1.85

2 ekibin de sevdiğim özelliği hızlı oyunculara sahip olmaları. Özellikle ABD oyuncularını bir futbolcudan çok atlet gibi yetiştiriyor. Bu turnuvada da ev sahibi olmaları onları bir adım daha öne çıkartıyor. Ve şunu da belirtmek gerekir ki Jürgen Klinsmann yönetimindeki ABD uzun zamandır bu turnuvaya hazırlanıyor. Sporun her alanında başarı elde edip futbolda Dünya’nın çok gerisinde olmaları onları özellikle son 10 yılda futbola yatırım yapmaya yönlendirdi. Ev sahibi oldukları bu turnuvada da son 10 yılda kurdukları sistemi tüm dünyaya gösterecekler. 

23 kişilik kadronun yarısı yurt dışındaki liglerde oynuyor. Ancak MLS’de forma giyen oyuncuları asıl yıldızları. Everton’ın kalesini koruyan Tim Howard başta olmak üzere Bradley, Jermaine Jones, Clint Dempsey, Geoff Cameron, DeAndre Yedlin, Alejandro Bedoya gibi oyuncuları ABD’nin en önemli kozlarından.

Kolombiya da küçümsenmemesi gereken takımlardan biri. Özellikle forvet hattı her maç mutlaka gol buluyor. Dünya Kupası Elemeleri’nde Bolivya, Peru, Ekvador gibi takımları yenerken zorlanmadılar. Arjantin maçında da daha iyi oynayan taraf olmalarına rağmen 1-0 yenilmişlerdi. Son hazırlık maçında da savunmasıyla pek çok takıma geçit vermeyen Haiti’yi 3-1 yendiler. Kadronun yarısı Avrupa’da büyük kulüplerde top koşturuyor. Murillo, Cuadrado, James Rodriguez, Carlos Bacca, Zapata ve Meksika’da 38 maçta 22 gol atan Dayro Moreno gibi gibi tüm dünyanın hayran olduğu yıldızlara sahipler. Kalede de bir dönem adı Fenerbahçe’yle de anılan Ospina güven veriyor. 

2 ekipte de hızlı oyuncular var. Özellikle Kolombiya’nın forvet hattı çok seri ve becerikli isimlerden oluşuyor. ABD’nin de son 1 yılda neredeyse her maçta gol bulduğunu hatırlatmamda fayda var. Normalde turnuvaların açılış mücadeleleri sakin geçer, İddaa da daha az oranı 2,5 gol altına vermiş ama sakinlik bu 2 takımın kimliğine aykırı ve 2 takımı da karşıma almak istemem. Karşılıklı goller izleriz.

Bahadır Çevik

30.08.2016
  • PAYLAŞ