LİG SEÇ

YAZAR SEÇ

  • 498
  • /
  • Galatasaray - Fenerbahçe
  • /
  • 01
  • /
  • 1.57

Borçlarla ve kötü yönetimle boğuşan Galatasaray için bu maçı kazanamamak çok büyük bir maddi kayıp demek. 50 milyondan fazla bir kayıp olacak bu. Avrupa cezası bu sezon çekilemezse seneye hak kazanılsa dahi gidilemeyecek. Bu da 2 sezonun Avrupa gelirleri, giden yıldız oyuncular vs ile Galatasaray’ı dibe çekecek. Yabancı oyuncular bu durumu pek dert etmiyorlar ve çoğundan hırslı bir oyun göremedik sezon boyunca. Bu yüzden de yerlilerin yabancılardan daha istekli olmasıyla özellikle ligin son demlerinde orta saha ağırlıklı olmak üzere yerli oyuncular kadroya daha sık girmeye başladı.

Teknik direktör doğru olanı yaptı çünkü Sneijder artık orta alandaki yükü çekmiyor, Donk her maçında ıslıklandı ve ön liberoda tam bir fiyasko çıktı, Linnes sıradan bir savunmacıdan farksız, PTT 1. Lig’de çok daha iyi savunma oyuncuları mevcut, Podolski topsuz alanda bile kart görecek agresiflikte, Chedjou sakatlıktan yeni çıktı, Denayer sezon bitmesine rağmen hala beklentilerin altında. Bu yüzden savunmada Koray, orta alanda Bilal, Emre Çolak, Olcan, Tarık, Yasin ve ileride de sakatlıktan kurtulup muhteşem bir dönüş yapan Sinan Gümüş yabancıları yedek bırakmaya başladılar. Geç farkedilip yapılan bir değişiklik oldu ama sezonun son haftasında da olsa bu kadroyla Kayseri, Beşiktaş ve Kasımpaşa maçlarında ligin en iyi Galatasaray’ını izledik.

Fenerbahçe ise sezonun da sona ermesiyle dağıldı diyebiliriz. Kalede Fabiano olur büyük ihtimalle çünkü Volkan fıtık ameliyatı geçirdi. Bu kadar kısa sürede sahaya çıkamaz. Alves kadro dışı bırakıldı, Kadlec başka bir kulübe satıldı, Caner kendi isteğiyle gitti. Gökhan Gönül’ün de ayrılacağı hala konuşuluyor, talipler de sırada. Sakatlıktan çıkıp form tutamayan Ba son 2 maçtır savunmada yer alıyordu bu maçta da Ba oynarsa yavaş kalır ve savunmaya aksatır.

Orta alanda Josef ve Topal ikilisi sezon boyunca Fenerbahçe’nin bel kemiği oldular. Ozan, Volkan ve Nani ile de orta alan bu maçta yine dinamik bir yapıda olacak gibi. İleride ise Fernandao ve RVP’nin günlerinde olmasına kaldı Fenerbahçe’nin işi. 

Ligin sona ermesiyle oyuncularıyla daha çok belirsizlik yaşayan takım Fenerbahçe. Kaybederse daha büyük sıkıntı yaşayacak takım ise Galatasaray. Galatasaray’ın Beşiktaş karşısındaki baskılı ve agresif oyunu Fenerbahçe’yi kırabilir. Özellikle 2 takımın da savunması bu maçta hata yapmaya fazlasıyla müsait. 2,5 üstü ya da 01 çifte şans kuponlara eklenebilir. Galatasaray en azından 90 dakika sonucunda kaybetmez.

Bahadır Çevik

24.05.2016
  • PAYLAŞ